Asp.Net DropDownList Kullanımı

Açılır liste şeklinde seçim yapmak için kullanılır. Hem veri tabanı bağlantılarında, hem de normal ugulamalarda kullanabileceğimiz bir kontroldür. DropDownList’in en önemli özellikleri AutoPostBack ve DataSourceID özellikleri diyebiliriz. Bu iki özelliği bir arada kullanabileceğimiz küçük bir uygulama yapalım.

Resimli anlatım:

İlk önce bir veritabanı oluşturalım.

Birkaç içerik girelim

Sayfaya DropDownList ve TextBox sürükleyelim

“Choose Data Source…” seçeneğine tıklayın.

DropDownList1.SelectedValue; // Açılır menüde seçili olan yazının “value” değerini döndürür
DropDownList1.SelectedItem.Text; // Açılır menüdeki  seçili olan yazıyı döndürür
DropDownList1.SelectedItem.Value; // DropDownList1.SelectedValue ile aynı işe yarar
DropDownList1.SelectedIndex.ToString(); // Seçili olan yazının kaçıncı sırada olduğunu döndürü, sıra sıfırdan başlar
DropDownList1.Items.Add("kelime"); //Listeye “kelime” ekler

Çalışma dosyası: dropdownlist

“Asp.Net DropDownList Kullanımı” için 6 yorum

  1. merhabalar paylaşımınız yararlı.ancak nerede aradıysam bulamadım benim sorunum şu ; active directory kullanılan bi veri tabanından departman ve departmanda çalışan kişileri dropdawnliste çekmem gerekiyor. bu işlemi yaptım.Fakat bu seferde departman kısmında sorun yaşıyorum .yaşadığım sorun şu şekilde örn: muhasebe alanıma kayıtlı 10 kullanıcı var departman alanımdada 10 tane muhasebe yazısı çıkıyor.ben dropdawnliste departmanı seçip sonra o departmanda çalışan kişilerin başka bi açılır listede çıkmasını istiyorum nasıl yapabilirim ??

    1. Öncelikle bir tane fazladan dropdownlist (açılır menü) ekleyip visible özelliğini false yapın. Sonra Departman seçecğiniz açılır menüye item’ları veritabından value değeri departmanın id değerini tutacak şekilde çek. Birde o açılır menünün AutoPostBack özelliğini true yap. Açılır menüye çift tıkla, orda değişen item’ın value değerini alıp kullanıcı tablosundan verileri çekip açılır menüye ekle. Anlamadıysan kendi veritabanı tablonu buraya hepsini yaz, ben yapıp yollayım.

  2. merhaba biraz alakasız olacak ama ben senin şu yorum paneli gibi bir panel yapıyorum da şu anda biraz sıkıştım acaba neyle nasıl yaptığını sorabilirmiyim

    1. Veritabanında mesajlar ve yorumlar diye iki tablo oluşturabilirsin ve yorumlar tablosunda mesaj_id sütununda yorumun hangi mesaja ait olduğunu tutabilirsin.

  3. merhabalar ben dropdownliste veri tabanından değerleri çekiyorum ayrıca dısarıdan da değer girebilsin ve veritabanına kaydetsin istiyorum nasıl yapabilirm bunu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.